تبلیغات

----------------- كاشی مرجان - كاشی مرجان : ابراهیم زاده /آستارا
كاشی مرجان /علی رضا ابرهیم زاده / آستارا /فارابی /09113813608

كاشی مرجان : ابراهیم زاده /آستارا

سه شنبه 9 خرداد 1391 10:40 ب.ظ

نویسنده : آستارا خیابان فارابی نمایندگی كاشی مرجان علیرضا ابراهیم زاده http://www.blogfa.com/photo/a/azadistone.jpg09113813608
 

سفالگری از جمله باستانی ترین هنرهای بشری و در واقع سرمنشاء هنر تولید كاشی و سرامیك كه نخستین آثار این هنر در ایران به حدود 10000 سال قبل از میلاد می رسد كه به صورت گل نپخته بوده و آثار اولین كوره های پخت سفال به حدود 6000 سال قبل از میلاد بر می گردد.
سفالگری از جمله باستانی ترین هنرهای بشری و در واقع سرمنشاء هنر تولید كاشی و سرامیك كه نخستین آثار این هنر در ایران به حدود 10000 سال قبل از میلاد می رسد كه به صورت گل نپخته بوده و آثار اولین كوره های پخت سفال به حدود 6000 سال قبل از میلاد بر می گردد.ادامه پیشرفت در صنعت سفالگری منجر به تغییراتی در روش تولید كه شامل تغییر كوره ها، اختراع چرخ كوزه گری و هم در كیفیت مواد سفالگری نظیر رنگ آمیزی و لعاب كاری بوده است. زمان آغاز لعابكاری كه امكان ضد آب كردن و همچنین نقاشی كردن و زیبا سازی ظروف و سفال ها و تهیه كاشی را مقدور می كرد به حدود 5000 سال پیش می رسد.

كاستیها روش و دانش لعاب كاری را از بابل به نقاط دیگر ایران رواج دادند. بعد از اسلام با تشویق استفاده از ظروف سفالی و سرامیكی به جای ظروف فلزی، طلا و نقره صنعت سفالگری رشد تازه ای یافت و از صنعت سفال سازی و كاشی سازی برای آرایش محراب مسجد، ضد آب كردن دیوار حمام ها، ایجاد حوض و آب نما و انتقال ظروف و خمره و لوازم و كوزه ها همچنین، شیب بندی بام ها استفاده شده است.


تاریخچه كاشی

اشکال اولیه کاشی های سرامیکی مربوط به دوران قبل از تاریخ است وقتی که استفاده از رس بعنوان یکی از مصالح ساختمانی در چندین تمدن اولیه توسعه یافت . کاشیهای مدرن اولیه بطور زمخت شکل داده شده بود و استقامت کاشیهای امروزی را دارا نبودند. مصالح کاشی ها از کف رودخانه ها استخراج شده در بلوکهای ساختمانی فرم داده شده و در آفتاب خشک می شدند. کاشیهای اولیه خام بوده اند ولی حتی در 6000 سال قبل مردم با استفاده از رنگ زدن و کنده کاری ظریف روی کاشی ها از آنها برای تزیین استفاده می کردند.

صنعت سرامیك در واقع محدود به ساخت ظروف و وسایل و قطعات سفالی ساده گذشته نیست و كاربردی شگرف در همه ابعاد تمدن و تكنولو?ی نوین بشر امروز دارد. روش ساخت و تهیه كلیه وسایل سرامیكی تقریبا یكی است و بسته به كاربرد، تفاوتهای جزئی در روش تولید دارد.


کاشیهای پخته شده  (Firing Tile)

مصریهای باستان اولین کسانی بودند که کشف کردند کاشیهای رسی پخته شده در کوره محکمتر و در برابر آب مقاومتر هستند. بسیاری از تمدنهای باستان از کاشیهای مربعی کوچک پخته شده رسی برای تزیین در معماری استفاده می کردند.
ساختمانهای شهرهای قدیمی بین النهرین با سفالینه های قرمز بدون لعاب و کاشیهای رنگارنگ نماکاری شده بودند. یونانیان و رومیان باستان از سرامیک در کف ، سقف و حتی لوله کشی درون ساختمانها استفاده می کردند . چینیها از رس سفید رنگ به نام کائولین استفاده می کردند تا بتوانند سرامیکی مقاوم و سفید رنگی به نام چینی  (Porcelain)تولید کنند. در اروپای قرون وسطی از کاشیها در کف کلیساها استفاده می شد. در سراسر قاره اروپا بیزاسنها به بهترین شکل از کاشیهای کوچک در مقیاسهای کوچک استفاده می کردند. آنها با استفاده از کاشی و شیشه و سنگ الگوهای موزاییکی پر مفهوم و زیبایی خلق کرده اند.

کاشی های لعابدار  (Glazing Tile)
سرامیکهای ایرانی تحت تاثیر کاشیهای وارد شده از چین بودند این کاشی ها که برای مقاصد تزیینی استفاده می شدند در سراسر آسیای جنوبی ، آفریقای شمالی ، اسپانیا و حتی اروپا نیز پخش گردید . از آنجا که هنر اسلامی از تخیلات انسانی سرچشمه می گرفت و در پیشرفت و توسعه دین اسلام تاثیر گذار بود صنعتگران به ارائه کاشیهای با رنگ روشن و مرصع یا بافت پیچیده روی آوردند.
کاشیهای لعابی پررنگ در الگوهای موزاییکهای بزرگ و تغییر رنگ های ظریف کنار هم چیده می شدند. صنعتگران مسلمان از اکسیدهای فلزی مانند قلع ، مس ، کبالت ، منیزیم و آنتیمون برای لعاب کاشی استفاده می کردند که لعابی درخشنده تر و محکمتر حاصل می نمود.
در قرن پانزدهم کاشیهای با لعاب اکسید فلز در ایتالیا متداول شدند و بتدریج در صنعتگران شمال ایتالیا نفوذ کردند . مراکز تجاری مهم اروپایی به این موتیفهای محلی اهمیت دادند بطوریکه برخی از این کاشی ها هنوز هم استفاده می شوند مانند کاشی دلفت ( از دلفت هلند) و کاشی ماجولیکا ( از مایورکای اسپانیا).

کاشی های مدرن  (Modern Tile)
امروزه اغلب شرکتهای سازنده تجاری از روش پرس خاک  (press dust)استفاده می کنند . ابتدا مخلوط مواد در شکل مورد نظر پرس شده و سپس لعاب زده می شود (ممکن است لعاب زده نشود) و سپس در کوره پخت می شود. برخی از صنعتگران ممکن است با پرس ملات یا با پهن کردن خمیر و قطع آن با استفاده از قالب همانند شیرینی پزها کاشیها را با شکل مورد نظر تولید کنند.
روش برش کاشی هر چه باشد نیاز به پخته شدن دارد تا سخت شود. خلوص رس ، دفعات پختن و دمای کوره عواملی هستند که در تعیین قیمت و کیفیت کاشی تاثیر گذارند. دمای کوره از 900 درجه فارنهایت تا 2500 درجه فارنهایت متغیر است. هر چه دمای کوره کمتر باشد تخلخل کاشی بیشتر بوده و لعاب نرم تر است. دمای بالاتر کاشی متراکم تر و لعاب محکم تری تولید می کند.

تاریخچه سرامیک
باستان شناسان در یافته اند که بشر اولیه در حدود 24000 سال قبل از میلاد اقدام به ساخت سرامیک می کرده است. این سرامیک ها در چکسلواکی یافت شده اند و به شکل حیوانات و پیکره انسان ،تخته صاف و توپ می باشد. این سرامیک ها را از چربی حیوانات به همراه استخوان آنها و خاکستر استخوان و مقداری رس ریز دانه می ساختند و بعد از شکل دادن آن را در دمایی در حدود 500 تا 800 درجه سانتیگراد در کوره های گنبدی شکل و یا به شکل نعل اسب پخت می نمودند .اما هنوز معلوم نیست این نوع از سرامیک ها را به چه علتی می ساختند. اولین ظروف سفالی مورد استفاده در 9000 سال قبل از میلاد مسیح ساخته می شد و برای نگهداری غذا و دانه های خوراکی مورد استفاده قرار می گرفت. ساخت شیشه نیز تقریباً هم زمان با سفال ودر 8000 سال پیش در مصر آغاز شد بطوریکه در پخت سفال به علت حضور اکسید کلسیم به همراه شن ، وسودا در نهایت به سفال های لعابدار رنگی منجر شد.                                                                                                  

تاریخچه سرامیک در ایران

سفال یکی از مهمترین و قدیمی ترین دست ساخته های هنری بشر است که در آغاز کار سفالگری تا کنون هم چنان پایدار مانده است . مردم سرزمین ایران به سبب موقعیت خاص جغرافیایی و قرار گرفتن بر سر راه شاهراه تمدن ها ، نه تنها از نخستین سازندگان آثار سفالی بوده اند بلکه چیره دست ترین سازنده به شمار می رفته اند. در ایران در چهار منطقه مسکونی ، سفالگری رواج داشته است:                                                          
1- منطقه غرب کوه های زاگرس نزدیک کرمانشاهان
2- کرانه های جنوبی دریای خزر
3- شمال غرب آذربایجان
4- جنوب شرق ایران
در حاشیه کویر و نواحی مرکزی ایران نیز سفال هاییبا قدمت هشت هزار سال به چشم می خورد.  

کهن ترین اشیا سفالی بدست آمده در کاوش های باستانی ایران آثار مکشوفه از گنج دره تپه در استان کرمانشاه است که به هزاره هشتم قبل از میلاد بر می گردد. همین طور مناطقی چون غاری در جنوب مازندران نزدیکی بهشهر (هزاره هشتم قبل از میلاد ) و در مرحله دوم در منطقه زاغه دردشت قزوین ، چشمه علی نزدیک تهران وتپه سیلک کاشان.


سفالهای مکشوفه از تقاط مذکور خشن و دارای مغز نرم است که موادی دارای کاه خشک شده و سبزیجات ریز برای چسبندگی به مخلوط اولیه یعنی آب وخاک افزوده اند وچرخ سفالگری هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است و همین طور حرارت کوره قابل کنترل نبوده است و سفال کاملاً سخت و یکرنگی بدست نمی آمده است و گاهی مغز به علت کمی درجه حرارت خاکستری متمایل به سیاه باقی مانده است ( هزاره ششم ق.م). مرحله بعد سفال سازی تکامل بیشتری می یابد واز شن نرم و پودر شن به همراه خاک استفاده می کردند تا ظروفی با جداره بسیار نازک بسازند. در این دوره ساخت ظروف با کف مقعر و بدنه محدب آغاز شد.  


در هزاره چهارم ق.م با اختراع چرخ سفالگری و استفاده از آن در شکل بخشیدن به ظروف سفالی تحولی جدید در صنعت سفال سازی آ غاز می شود و همچنین تزئینات روی ظروف تنوع بیشتری پیدا می کند.


ساختار سرامیك

لغت سرامیك از كلمه یونانی « كراموس » به معنی سفال یا گل پخته گرفته شده است و در واقع برای معرفی سرامیك باید گفت كه عبارتست از هنر و علم ساختن و كاربرد اشیای جامد و شكننده ای كه ماده اصلی و عمده آن خاكها می باشند (این خاكها شامل : كائولن و خاك سفال است).

لعاب دادن كاشی و سرامیك
برای آنكه سطح جسم درخشنده، صاف و زیبا، ضد آب، ضد شیمیایی و در صورت نیاز آراسته شود روی آن را پس از خنك كردن با یك لایه نازك لعاب می پزند. لعاب (رنگ معدنی) به حالت مایع روی جسم خشك شده اندود می شود. لعابها اصولا مواد معدنی و سیلیسی هستند كه یك لایه شیشه ای مانند در سطح خارجی سرامیك تشكیل می دهند.

كاربرد سرامیك ها

استفاده از سرامیك در كف سازی و نماسازی یا در تولیدات وسایل بهداشتی و مصالح ساختمانی نظیر انواع آجر سفال های تزئینی داخل و خارج ساختمان سفال های بام ساختمان، كانالهای فاضلابی، سفالهای ضد اسیدی همه از سرامیكهایی است كه از دیرباز تهیه و مصرف می شده.

همچنین كاربرد سرامیك در صنایع مختلف نظیر تهیه وسایل مقاوم در برابر حرارت و الكتریسیته، فیوزهای الكتریكی، شمع اتومبیل، ریخته گری، تهیه المانهای حرارتی بسیار دقیق، وسایل فضایی، سمباده، براده برداری، تراشكاری ها ریخته گری فوق دقیق، آجرهای نسوز، مقره های الكتریكی، المانهای تصفیه آب، پوسته موتور، گرافیت، بتن، مواد نسوز، بدنه سفینه های فضایی، انواع سیمانها، محصولات شیشه ای و هزاران كاربرد دیگر كه روز به روز بر اهمیت سرامیك می افزاید.


كاشی و كاربرد آن

كاشی یكی دیگر از محصولات سفالین و سرامیكی است كه بویژه در ساختمان كاربرد و اهمیت ویژه ای دارد.
كاشی برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و همچنین برای بهداشت و عایق رطوبت به كار می رود.

كاشی تزئیناتی خارج ساختمان را بویژه در اماكن مذهبی به كار می برند.

كاشی را در ابعاد و اندازه های گوناگون تولید می كنند. كاشی كف و دیواری را در ابعاد زیر 2×2 و 2 × 1 تا پنجاه در پنجاهسانتیمتر تولید می كنند كه با رنگهای گوناگون می تواند یك نقاشی را در محل نصب نیز نشان دهد.

كیفیت كاشی باید به نحوی باشد كه تغییرات ناگهانی درجه حرارت 100 ـ 20 درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل كرده و هیچگونه آثار ترك در بدنه و یا لعاب آن ظاهر نشود. كاشی دیواری را برای حفظ بهداشت و رطوبت در آشپزخانه، محیط های بهداشتی، حمام و دستشویی استفاده می كنند.


كاشی كف را نیز به علت ضد سایش بودن و مقاومت حرارتی و الكتریكی بالا در آشپزخانه ها، حمام ها، آزمایشگاهها، رختشویخانه ها و كارخانجات شیمیایی به كار می برند. همچنین كاشی باید دارای ابعاد صاف و گوشه های تیز باشد.


تولیدی كاشی و سرامیك در ایران
در سالهای اخیر كارخانجات تولید كاشی و سرامیك دیوار و كف زیادی در ایران ایجاد شده اند و تحول بزرگی در این صنعت بوجود آمده است و همچنین در مورد تولید وسایل بهداشتی و ظروف چینی و كارخانه مقره سازی كه در ایران فعال می باشند و توانسته اند ظرف سی سال اخیر تولید كاشی و سرامیك را ازتولید كم و سنتی و نیمه صنعتی به حدود 70 میلیون متر مربع برسانند.


نمایندگی كاشی مرجان / علی رضا ابراهیم زاده

كاشی مرجان

   نوشته شده توسط: روشنی    

 

نمایی از فروشگاه مرجان (بلوار جمهوری اسلامی نبش خ ابوریحان جنب پمپ بنزین )


[ 2012/5/22 ] [ 18:52 ] [ kazem ]
90780190291307497276.jpg" />81739524099539878419.jpg" />
[ 2012/5/22 ] [ 18:50 ] [ kazem ]
05612016266737889002.jpg" />61289025220722106916.jpg" />
[ 2012/5/22 ] [ 18:40 ] [ kazem ]
56138467742734491529.jpg" />24571675370057720999.jpg" />
[ 2012/5/21 ] [ 21:2 ] [ kazem ]
01714136554724440922.jpg" /> 53563663252357091089.jpg" />
[ 2012/5/21 ] [ 20:51 ] [ kazem ]
36742843778133921109.jpg" />48143634839161883429.jpg" />
[ 2012/5/21 ] [ 20:48 ] [ kazem ]
51011231846123395024.jpg" />54510988213024915354.jpg" />
[ 2012/5/20 ] [ 12:38 ] [ kazem ]
57028245782641126533.jpg" />22895317259607495293.jpg" />
[ 2012/5/20 ] [ 12:37 ] [ kazem ]
34671527247809352853.jpg" />40368533240152144755.jpg" />
[ 2012/5/20 ] [ 12:34 ] [ kazem ]
91081905734723191085.jpg" />64338423594735447187.jpg" />یبایی وتنوع رنگها با قیمت مناسب وایده آل

كاركنان كاشی مرجان آماده ی خدمت وجواب گویی به شما عزیزان میباشند

 آدرس انبار كاشی مرجان:

پایین تر از ترمینال مسافربری اهواز اولین دور برگردان خیابان نجاران

 

واین هم آقای روشنی انباردار كاشی مرجان جهت راهنمایی بااین شماره تماس بگیرید     09166459789 


ضمن آرزوی سالی خوب وپربرکت  برای شما عزیزان مقدم شما را به این وبلاگ گرامی میداریم

اطلاعات شرکت

نام شرکت : كاشی مرجان
شهر : اصفهان
آدرس : اصفهان - چهار باغ بالا - کوچه کاویان - پلاک 41
خدمات و محصولات : تولید انواع کاشی کف - قرنیز و حاشیه سرامیکی و کاشی ضد اسید صنعتی
نوع فعالیت : شرکت تجاری
محدوده فعالیت : کشور


گروه صنعتی : ساختمان و ملك -> كاشی و سرامیك -> كاشی و سرامیك

اطلاعات تماسسمت : مدیر عامل
آدرس : اصفهان - چهار باغ بالا - كوچه كاویان - پلاك 41
تلفن : (0311) 6248019
فکس : (0311) 6240642


وب سایت : http://www.marjantileco.comدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 9 خرداد 1391 10:53 ب.ظ